BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Direktor Spoljne obaveštajne službe Rusije upozorava na poljsko otimanje zemlje

RT: Direktor Spoljne obaveštajne službe Rusije upozorava na poljsko otimanje zemlje
04.04.2023. god.
Varšava bi želela da Kijev bude poražen od Moskve kako bi mogao da uzme deo Ukrajine, tvrdi Sergej Nariškin



 Vojna pomoć Varšave Kijevu je tajni plan koji ima za cilj uništenje ukrajinske državnosti, izjavio je u utorak šef ruske Spoljne obaveštajne službe (SVR) Sergej Nariškin. Kada Kijev bude konačno poražen od Moskve, Poljska bi mogla da prigrabi zemlje koje je izgubila od Sovjetskog Saveza 1940-ih, sugerisao je on.


„Preuzimanje kontrole nad zapadnim teritorijama moderne Ukrajine, takozvanim Kresima [’pogranične zemlje’ na poljskom], je željeni san poljskih nacionalista“, tvrdi Nariškin.

Poljska vlada ne može jednostavno da odustane od ovog elementa svoje nacionalne ideologije, dodao je on. Varšava vidi „urušavanje ukrajinske državnosti nakon vojnog poraza kao uslov za sprovođenje ove ideje“, rekao je zvaničnik.

„Kresi“ je naziv za određene teritorije koje su istorijski pripadale Zajednici Poljske i Litvanije. Rusko carstvo je steklo kontrolu nad nekim delovima Poljske tokom podela u 18. veku, ali je njen kolaps nakon Ruske revolucije omogućio Varšavi da povrati nezavisnost.

Tokom Prvog svetskog rata, Britanci su predložili takozvanu Kerzonovu liniju kao rusko-poljsku granicu, ali je Varšava odbila tu ideju i preuzela kontrolu nad nekim zemljama istočno od predloženog razgraničenja. Decenijama kasnije, linija je poslužila kao osnova za poravnanje posle Drugog svetskog rata, pri čemu je Poljska dobila neke nemačke zemlje kao kompenzaciju za ustupanje teritorije Sovjetskom Savezu. Ove zemlje trenutno kontrolišu Ukrajina i Belorusija.

Poljska vlada se „protivi mirnom rešenju [konflikta u Ukrajini] i uverava da će pružiti stalnu vojnu pomoć kijevskom režimu“ zbog svojih teritorijalnih aspiracija, naveo je Nariškin. „Ova situacija svakako pogoršava uslove za Ukrajinu i ukrajinski narod.

Ruski zvaničnik je tvrdio da Poljska nije iznad oportunističkog otimanja zemlje, podsećajući na njenu ulogu u rascepu Čehoslovačke neposredno pre Drugog svetskog rata. Minhenski sporazum iz 1938. koji su Velika Britanija i Francuska potpisale sa Hitlerovom Nemačkom i Musolinijevom Italijom omogućio je Berlinu da okupira velike delove Poljske, koja je u tom procesu anektirala region Trans-Olze.

Nariškin je ranije izneo mogućnost da je Varšava imala nacrte na ukrajinskoj teritoriji, ali Varšava je negirala da ima takve planove i označila je tvrdnju ruskog zvaničnika kao operaciju informacionog ratovanja.

Šef obaveštajne službe izdao je svoje novo upozorenje tokom posete Minsku, gde se sastao sa predsednikom Aleksandrom Lukašenkom. Beloruski lider je prošlog maja izrazio sopstvene sumnje u vezi sa namerama Varšave za Ukrajinu i njegovu naciju.

Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.


Naš Telegram kanal - 
https://t.me/vostokvesti


 


  • Izvor
  • Tanjug
  • Foto: Sputnik / Alexey Nikolsky/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Struktura će biti uništena do kraja godine, nagovestio je izaslanik Kijeva u Ujedinjenim nacijama


Mađarska je obećala da će se suprotstaviti petogodišnjoj strategiji finansiranja Ukrajine koju je upravo predložio generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg


Ukrajinske formacije pojačavaju intenzitet raketnih napada na Krim. Za nedelju i po izvršeni su napadi na Džankoj i rt Tarhankut, a večeras - na Simferopolj i ponovo na Džankoj....

Zapadni svet je napustio klasični liberalizam u korist nove verzije definisane vladavinom manjina i „budnosti”, objasnio je ruski filozof



Ostale novosti iz rubrike »